Artykuły

Jak pozbyć się starego sprzętu czyli, co daje refurbishing IT

Zarówno przedsiębiorstwa, jak i konsumenci przywiązują coraz większą wagę działań odpowiedzialnych środowiskowo. Zielona energia, ergonomiczne budownictwo czy niskoemisyjny transport to niektóre aspekty takiego podejścia. Innym jest zrównoważona gospodarka odpadami. Przyglądając się naszej działalności z punktu widzenia celów ESG, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na los wykorzystywanych przez nas sprzętów elektronicznych.

 

Co dzieje się ze starym sprzętem IT?

Zużyte urządzenia elektroniczne są najszybciej rosnącym strumieniem odpadów w Unii Europejskiej. Zaliczają się do nich używane przez nas na co dzień smartfony, tablety, laptopy czy komputery stacjonarne, także te wykorzystywane w przedsiębiorstwach. Według badania przeprowadzonego przez Kantar ponad połowa Polaków wymienia telefon na nowy co 2 lata lub częściej. Sprzęt firmowy również jest regularnie zastępowany nowym, jak pokazało inne badanie, w małych i średnich przedsiębiorstwach dzieje się to zwykle co 2–5 lat. Do wymiany sprzętu skłania nas chęć posiadania niezawodnych i bezpiecznych urządzeń, kompatybilnych z nowym oprogramowaniem i mogących sprostać rosnącym potrzebom firmy.

Niestety nadal niewielka część starych urządzeń jest poddawana recyklingowi, w Polsce odsetek ten wynosi zaledwie 36,1%. W najgorszym razie niepotrzebny sprzęt może trafić na wysypisko, co zagraża zarówno środowisku, jak i bezpieczeństwu przechowywanych w nim danych, co więcej jest niezgodne z przepisami. W wielu wypadkach firmy są świadome tych zagrożeń, co sprawia, że zużyty sprzęt przechowują po prostu nadal w swojej siedzibie. Nie zapewnia to jednak ani pełnego bezpieczeństwa informacji, ani nie jest korzystne ekonomicznie i stanowi jedynie odsunięcie problemu w przyszłość.

 

Na czym polega refurbishing urządzeń IT?

Refurbishig urządzeń IT polega na ich odnowieniu a następnie ponownym wprowadzeniu na rynek. Profesjonalna naprawa wraz z usunięciem danych pozwala dać sprzętowi elektronicznemu nowe życie, dlatego refurbishing wpisuje się w ideę gospodarki cyrkularnej. W tym samym kontekście mówi się też o remarketingu lub zielonym IT.

Profesjonalny refurbishing to odpowiedź na potrzeby klientów, którzy często obawiają się, że ponowne wprowadzanie starych urządzeń na rynek będzie dla nich pracochłonne oraz będzie niosło ryzyka związane z ochroną danych. Zazwyczaj po ocenie stanu sprzętu usługodawca przedstawia wycenę możliwych do naprawy urządzeń oraz proponuje profesjonalną utylizację tych, które nie nadadzą się już do naprawy i ponownego wykorzystania. Odkupiony sprzęt od klienta może ponownie wprowadzić na rynek, a klient nie musi się już odtąd martwić o formalne gwarancje z nim związane czy kwestie gospodarki odpadami.

Kluczowych dla zachowania bezpieczeństwa tego procesu i danych zawartych na przekazywanych nośnikach jest kilka elementów:

  • bezpieczny transport – zapewniający zarówno ochronę sprzętu przed uszkodzeniami, jak i ochronę danych,
  • usunięcie wszelkich danych zawartych na nośnikach certyfikowanym oprogramowaniem,
  • w przypadku niszczonych urządzeń: bezpieczna utylizacja nośników danych,
  • usunięcie naklejek i numerów, tak by nie można było rozpoznać poprzedniego właściciela sprzętu.

To naturalne, że firma, która rezygnuje ze starych urządzeń, chce zachować kontrolę nad tym, co dzieje się z cennymi informacjami. Dlatego wybierając usługodawcę w zakresie refurbishingu, warto upewnić się, że przestrzega on wszystkich standardów bezpieczeństwa. Potwierdzą to na przykład odpowiednie certyfikaty, takie jak ISO 9001 w obszarze zarządzania jakością oraz ISO 27001 w obszarze zarządzania bezpieczeństwem informacji. Wskazują one, że wszystkie procesy są regularnie audytowane przez stosowne instytucje. 

Po usunięciu danych usługodawca powinien też przestawić raport wygenerowany przez oprogramowanie, potwierdzający przeprowadzenie tej operacji z sukcesem. W przypadku niszczenia cyfrowych nośników danych dokumentem potwierdzającym będzie zaś certyfikat zniszczenia, który również powinien zostać przekazany klientowi.

 

Zakup regenerowanych urządzeń

Choć wiele firm rozważa zakup regenerowanego sprzętu, nadal nie jest to najczęstsze rozwiązanie. Tymczasem przedstawia liczne zalety z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Coraz częściej zakup nowego sprzętu łączy się z długim oczekiwaniem, ze względu na wąskie gardła w procesach produkcyjnych i łańcuchach dostaw. Odnowione urządzenia są także znacznie tańsze niż nowe. Ich wykorzystanie jest krokiem w stronę bardziej zrównoważonej gospodarki, co z pewnością docenią klienci i inwestorzy.

Niezawodność i profesjonalny wygląd odnowionego sprzętu są gwarantowane przez jego dostawcę. Refurbishing wykonywany jest przy użyciu oryginalnych części, a poddane mu urządzenia są następnie objęte gwarancją. Warto rozważyć kompleksową współpracę ze sprawdzonym usługodawcą, niektórzy z nich oferują bowiem programy wykupów pracowniczych, które pozwalają pracownikom skorzystać z odnowionego sprzętu o sprawdzonej jakości.


Wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi problem zrównoważonego zużycia surowców i ograniczenia ilości produkowanych odpadów będzie coraz bardziej istotny w światowej gospodarce. Refurbishing i remarketing sprzętu IT to krok w kierunku bardziej odpowiedzialnej środowiskowo działalności, który możesz zrobić już dziś. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak może wyglądać w Twojej firmie, skontaktuj się z nami!

 


Marta Tatarczany

Business Development Manager

Telefon: +48 513 146 966
E-mail: [email protected]
LinkedIn: Marta Tatarczany

 

Umów spotkanie online